Позитивні зрушення у сфері боротьби з нелегальною торгівлею тютюновими виробами

28.05.2015
27 травня 2015 року відбулась робоча зустріч представників Державної фіскальної служби України та Української асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн». На зустрічі було обговорено позитивні зрушення, які відбулися за останній період у сфері протидії незаконному обігу тютюнових виробів, та визначено подальші кроки у цій роботі.

 

Порушена під час робочої зустрічі проблема залишається  актуальною для України.  Нелегальна торгівля тютюновими виробами призводить до скорочення обсягів легального виробництва, податкових надходжень до державного бюджету, а, головне - наражає на небезпеку здоров’я споживачів, які вживають незаконно виготовлені (контрафакт) чи незаконно ввезені тютюнові вироби (контрабанду).

 Наслідки нелегальної торгівлі тютюновими виробами

Учасники зустрічі відзначили низку позитивних зрушень у боротьбі з нелегальною торгівлею тютюновими виробами, що відбулися останнім часом в Україні. Так, за даними загальнонаціонального дослідження аналітичної компанії «Тейлор Нельсон Софрез Україна», обсяг нелегальних сигарет на українському ринку* у першому кварталі 2015 року скоротився до 3,1% від обсягу споживання. Для порівняння, середньозважений річний показник обсягу нелегальних сигарет в Україні у 2014 році становив 5,6%,  у 2013 році - 8,5%. При цьому,  у другому та третьому кварталах 2013 року нелегальний обіг сягав рекордних 9,2%.

 Представники Державної фіскальної служби про ефективну співпрацю тютюнової галузі та органів влади у подоланні проблеми нелегальної торгівлі

Однією з головних причин скорочення нелегального обігу сигарет наприкінці 2014- на початку 2015 років стала ефективна співпраця органів влади та тютюнової галузі. Так, зусиллями Державної фіскальної служби України за підтримки асоціації «Укртютюн» було ліквідовано чимало каналів нелегальної торгівлі тютюновими виробами. Зокрема, закрито для імпортно-експортних операцій з тютюновими виробами пункти пропуску на придністровській ділянці україно-молдовського кордону «Кучургани» та «Платонове», припинено роботу кількох підпільних тютюнових виробництв,  розроблено «План заходів щодо протидії нелегальній торгівлі тютюновим виробами на 2015 рік». Документ передбачає проведення заходів щодо протидії нелегальному ввезенню на митну територію України тютюнової сировини, тютюнових виробів та обладнання для їх виробництва, запровадження електронної системи контролю за виробництвом та обігом тютюнових виробів на основі технології «Codentify». План також визначає заходи із протидії роздрібній торгівлі нелегально ввезеними на митну територію України та нелегально виготовленими тютюновими виробами.

З метою посилення подальшого співробітництва між органами влади та тютюновою галуззю, а також відповідно до згаданого «Плану заходів» у квітні 2015 року був підписаний «Меморандум про співробітництво між Державною фіскальною службою України та Українською асоціацією виробників тютюнової продукції «Укртютюн» у сфері відповідального зберігання майна, яке вилучається як речові докази у межах кримінального проваджень за фактами незаконного виготовлення тютюнових виробів або незаконного ввезення обрання для промислового виробництва тютюнових виробів на митну територію України». Цей Меморандум спрямований на недопущення використання конфіскованого обладнання для виготовлення контрафактної тютюнової продукції.

Підбиваючи підсумки, учасники зустрічі наголосили на необхідності подальшої тісної спільної роботи по боротьбі з нелегальним обігом тютюнових виробів, перш за все через реалізацію низки наступних заходів у межах затвердженого «Плану заходів». Учасники зустрічі також висловили впевненість у тому, що Державна фіскальна служба України та тютюнова галузь мають бути повністю відкритими перед суспільством у питаннях співпраці щодо подолання нелегальної торгівлі тютюновою продукцією.

Олег Стрекаль, директор з корпоративних питань Imperial Tobacco в Україні, Молдові та країнах Кавказу (Грузія, Вірменія, Азербайджан):  

«Рівень тіньової торгівлі, перш за все, залежить від прогнозованості регуляторного середовища та зваженої акцизної політики. Будь-які різкі законодавчі зміни або непродумані акцизні нововведення  - це гарантований шлях до зростання нелегального обігу тютюновими виробами та мільярдних втрат державного бюджету»

 

Внесок органів влади у подолання нелегальної торгівлі тютюновими виробами